NBP vs RFID PDF Drukuj Email
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
KIlka godzin temu dorwałem newsa że NBP postanowiło wreszcie coś zrobić z wciskaniem ludziom na siłę kart zbliżeniowych.

O ile nie lubię regulacji rządowych, bo zwykle ograniczają naszą wolność, to czasami paradoksalnie regulacje zwiększają naszą wolność. Tak akurat jest w przypadku kart zbliżeniowych. Pomimo dośc sporej grupy ludzi nie życzących sobie uszczęśliwiania kartami zbliżeniowymi na siłę, banki zmówiły się, że wcisną nam wszystkim karty zbliżeniowe.

Na szczęście od  czerwca A.D. 2013 Rada ds. Systemu Płatniczego która jest organem doradczym przy Zarządzie NBP wydała bankom zalecenia dotyczące kart zbliżeniowych. Oto one:

  • zarówno wydawca karty jak i klient miał możliwość zarządzania funkcją zbliżeniową poprzez jej wyłączenie/włączenie.
  • Jeśli powyższe nie będzie technicznie możliwe, klient powinien mieć możliwość uzyskania karty bez funkcji zbliżeniowej. 
  • Karta zbliżeniowa powinna być wysyłana do klienta jako nieaktywna.
  • Wydawca karty płatniczej z funkcją zbliżeniową powinien otwarcie informować, że istnieje ryzyko przekroczenia dostępnego salda rachunku i kartę trzeba starannie chronić. 
  • Trzeba podnosić świadomość klientów i innych podmiotów odnośnie cech kart zbliżeniowych.
  • Trzeba ograniczyć odpowiedzialność klienta za nieautoryzowane transakcje do kwoty 50 euro, jeśli bank wdrożył wspomniane rekomendacje, lub całkowicie wykluczyć odpowiedzialność klienta, jeśli bank tych rekomendacji nie wdrożył.

Trzeba przyznać, że jak dla mnie to krok w dobrą stronę, zwłaszcza w obliczu traktowania przez banki świadomego zagrożeń klienta jak kosmitę, lub conajmniej paranoika. Tym bardziej raduje fakt, że w przypadku niezastosowania się do wytycznych, NBP przejdzie od zaleceń do legislacji i wtedy mozliwe, że coś się zmieni na polu walki z RFID.

Poczekamy, zobaczymy...

 
« poprzedni artykuł
RocketTheme Joomla Templates website monitoring service